Ezek az adatok a www.gorke.hu weblapról származnak!
VADÁSZGÖRÉNY
Sokan gondolnak tévesen jellemére, illatára a szólás alapján (,,büdös görény"), valójában azonban ez nem állja meg a helyét. Akik kicsit közelebbről ismerik őket, azok tudják, hogy egy végtelenül játékos ragadozóval állnak szemben, amelyik a "háziasított" jellegénél fogva bűzmirigyét már nem használja védekezésre. Azonban a vadon felnövő példányok reflexszerű reakciója - a bűzmirigy kiürítése a számára veszélyesnek ítélt helyzetekben - még mindig működik. (Így fiatal korban előfordulhat, hogy ha veszélyben érzi magát, akkor használni kényszerül).
Életkor
Átlagosan 8-10 év
Nemek jellemzői
A nőstény kisebb, törékenyebb, mint a hím (kb. 33 cm), jellegzetes bundaszagán kívül a párzási időszakban nincs különösebb szaga, évente kétszer tüzel (jele: a péra megduzzad) március végén, április elején, és novemberben, a vemhesség ideje: 39-42 nap.A hím a nőstényhez viszonyítva zömökebb, nagyobb, a testhossza: kb. 38cm, párzáskor erőteljes szagot áraszt, ivartalanítás után a bunda "semleges" szagúvá válik. Ivarérettségüket kb. 8 hónaposan érik el. Ekkor érdemes őket bepároztatni, néha elég az is, ha az ellenkező nem illatát érzik. Ha nem szeretnénk mégsem ilyesmivel "bajlódni" akkor inkább ivartalanítsuk az egyedet, mert különben megbetegedhet. /Ez főként a nőstényekre jellemző/
Görény a megfelelő háziállat számunkra?
A görényekről tudnunk kell, hogy nagyon ritkán maradnak nyugton az ölben és simogathatóak úgy, mint egy macska. Azt is meg kell fontolnunk, hogy tudunk-e vele minden nap foglalkozni és van-e elegendő türelmünk hozzá, mert nehezen nevelhetőek le a számukra kedvelt dolgokról. Mivel nagyon szeretnek ásni a növényeinkre veszélyt jelentenek. Nagyon szeretnek elcsenni dolgokat és ez egy lakásban magára hagyott görénynél veszélyes is lehet., illetve idővel idegesítő. A görények szeretnek felmászni bútorokra, így igazából semmi sincs biztonságban tőlük és előfordulhat bizony, hogy kíváncsiságból lelöknek dolgokat, ami lehet a kedvenc vázánk is. A görények nem érzékelnek magasságokat így az ablakban is vigyázni kell, illetve magas területeken.
Melyiket válasszuk?
A választás, hogy melyiket tartsuk, alapvetően attól függjön, hogy számunkra melyik állat a szimpatikus. Akinek a nagyobb testű hím tetszik, az állat szaga miatt ne aggódjon, hiszen ha nem tenyésztésre szánjuk az állatot, és egy házi kedvencre vágyunk, akkor ivartalaníttassuk. Az apróbb, törékenyebb nősténynél csak a ragadozókra jellemző bundaszagot érezhetjük, azonban ez nem túlzottan intenzív. Ha otthonunkban már más állatot is tartunk (kutya, macska), könnyen összeszoktathatjuk a még fiatal vadászgörénnyel. Azonban a kutyát meg kell tanítani arra, hogy ne bántsa, mivel a testméreteiből adódóan el tudja pusztítani a görényt. A különböző nemű egyedeket lehetőség szerint ne tartsuk együtt, mivel a hím általában elég agresszív a nősténnyel, főleg a párzás ideje alatt. Nőstények együtt tarthatóak. Két idegen hímet soha ne eresszünk össze, mert annak esetlegesen súlyos következményei is lehetnek. A természetben valószínűleg kitérnek egymás útjából, de a fogságban tartott egyedek összecsapása során súlyosan megsebesíthetik egymást, sőt az őket szétválasztó emberben akaratlanul is kárt tehetnek.
Táplálékai
Élő állat, egér, elhullott madár (de nem mérgezés által) hörcsög, patkány, egész szárnyas hús, darált húspép, nyersen vagy félig főtten, hal és nyúl. A nyers disznóhús a benne lévő férgek miatt nem etethető! Megeszik a kutyakonzervet, ill. a száraz macskatápot is (a szárazzal csak ritkán etessük, és mindig tudjon hozzá elegendő vizet inni), zöldséget, gyümölcsöt (savasat ne adjunk!), azonban tejtermékekkel csak alakalomszerűen kínáljuk meg őket. Szalámiféléket és emberi fogyasztásra szánt késztermékeket csak ritkán kapjanak, mivel ezek adalékanyagokat tartalmaznak. A nyers húsban pont olyan arányú a só, és a többi anyag, mint amennyire szüksége van. Tojásrántottával (egy picit megsózva) alkalomszerűen megkínálhatjuk őket. A kisgörényeknek pedig kifejezetten hasznos, ha 8-10 hetes korukig 2-3 alkalommal készítünk nekik, a tapasztalat pedig az, hogy legjobban félig nyersen kedvelik. Manapság sokan előnyben részesítik a kereskedelemben igen sokféle ízesítéssel kapható kutya-, macskakonzerveket és tápokat a praktikusabb tárolás, felhasználás miatt. Több állatorvos véleménye szerint azonban ezek nem tartalmaznak olyan mennyiségű és minőségű alapanyagokat, amire a görénynek szüksége lehet. De mint tudjuk, számtalan görény él boldogan, és egész életében csak konzervvel etetik
Az etetésről
Mindig azonos időben történjen! Az első pár hónapban naponta többször etessük, (3-4 alkalommal, de alkalmanként ne adjunk sokat) majd később elegendő este ill. reggel, majd egy éves kor felett pedig napi egy etetés elégnek bizonyul. Mivel a görény, ragadozó állat, táplálékának döntő többségét a hús tegye ki, amit rendszeresen egészítsünk ki a többi tápanyaggal. A vemhesség, ill. a szoptatás ideje alatt a nőstény étrendjében a táplálék összetételét tervezzük meg (megfelelő fehérje és ásványanyag tartalom) Ha a görényt lakásban tartjuk, akkor tapasztaljuk ki, hogy mekkora mennyiséget fogyaszt el egyszerre, mivel a felesleget szeretik eldugdosni a lakás különböző pontjaira, ami azonban nagyon kellemetlenné válhat.
Mozgásigény
Ha rendszeresen foglalkozunk vele, akkor mondhatunk magunkénak egy igazán játékos, kedves vadászgörényt. Ha ketrecben, a szabadban tartjuk őket, akkor a kertben jókat sétálhatunk vele. Ha azonban van rá lehetőségünk, akkor egy hám segítségével egyre hosszabb sétákat tehetünk vele a kerten túl is. A lakásban tartott görény akár mindig szabadon lehet mellettünk (számára ez megfelelő mozgásteret biztosít).
Utazás
Sokak számára fontos lehet, hogy miként viheti magával kedvencét, akár külföldre is. Európán belüli szállításnál a megoldás az, hogy a görényt, és az oltási lapjait elvisszük a kerületi hatósági állatorvoshoz, aki bizonyos összeg ellenében ír egy nyilatkozatot, miszerint az állat egészséges. S már lehet is indulni. Belföldi utazásnál a vonaton pótdíjat vagyunk köteles fizetni, és egy állathordóban vagy ketrecben könnyen el tudjuk szállítani.
Védőoltások
- veszettség, ha a görény kapcsolatba kerülhet kutyával, vagy macskával, ill. ha rendszeresen visszük magunkkal
- szopornyica, az állatorvos által feltétlenül ajánlott oltás A szopornyica vírus által okozott betegség, és mint, ahogyan a kutyáknál is, súlyos, gyógyíthatatlan állapotot idéz elő.
- leptospirózis, vízpart mentén lakóknál fontos lehet a beadatása, mivel a víz a betegség terjesztésére alkalmas közeg.
Az oltásokat már 2 hónapos kor után be lehet adatni az állatnak. A szopornyica és a leptospirózis oltásokat egy hét múlva meg kell ismételtetni. Minden évben meg kell ismételni az oltásokat!
Ezek az adatok a www.gorke.hu weblapról származnak!
|